Nájdeme ho rásť prakticky všade, kam sa pozrieme. Najrozšírenejší je v Európe a Ázii. Ľudový názov tejto rastliny je myší chvost alebo taktiež stolistník.
Táto vytrvalá bylinka dorastá do výšky 10 až 80 cm a keďže je to veľmi nenáročná rastlina, nájdeme ju rásť na lúkach a suchých svahoch, aj v lese. Kvet alebo kvitnúcu vňať zbierajte v dobe kvitnutia, čo je od júna až do septembra. Nezbierajte ale kvety zahnednuté a odkvitajúce, iba tie na začiatku kvitnutia sú pre nás vhodné a užitočné. Kvety ustrihnite tak, aby bola stopka čo najkratšia.
Pozbierané kvety suším rýchlo v tieni a na mieste s dobrým vetraním, vo vrstvách do 5 cm. Teplota pri umelom teple nesmie presiahnuť 35 °C.
Vňať urežeme pri dĺžke max. 35 cm a taktiež v období kvitnutia. Takto pozbieranú vňať najčastejšie suším zviazanú a zavesenú v tieni, ale môžete ju sušiť aj na debničkách v tenšej vrstve. Predsušiť si ju môžete na slnku a pri použití umelého tepla je to podobné ako pri kvetoch, teda teplota by nemala presiahnuť 35 °C.
Liečivé účinky
Užívať ho môžete ako vo forme nálevu, tak ako prísadu do kúpeľa.
Pozor, pri predávkovaní alebo dlhodobom užívaní, môže vyvovať bolesti hlavy, závraty, omámenie či alergické kožné vyrážky.
- užíva sa pri kŕčových žilách
- tlmí maternicové kŕče, krvácanie a ženské bolesti v podbrušku (napr. menštruačné)
- vhodné je užívanie aj pri návaloch v menopauze
- priaznivo ovplyvňuje krvný obeh
- má hojivé účinky
- zvyšuje chuť do jedla
- ovplyvňuje tvorbu žlče a vylučovanie žalúdočných štiav, teda zlepšuje trávenie
- dezinfikuje, tlmí kašeľ
- pôsobí močopudne
Užívanie v tehotenstve sa nedoporučuje.
Celá debata | RSS tejto debaty